Czy sygnalizator S-3 zawsze wskazuje bezkolizyjny kierunek jazdy?

Czy sygnalizator S-3 zawsze wskazuje bezkolizyjny kierunek jazdy?

NULL

Sygnalizatory kierunkowe czyli bezkolizyjne- ale czy w każdym przypadku są bezkolizyjne ?

Wydawałoby się, że skrzyżowanie, na którym ruch kierowany jest sygnalizatorami S-3 jest miejscem, gdzie nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu - oczywiście poza pojazdami uprzywilejowanymi.


A jak jest w rzeczywistości w odniesieniu do obowiązujących przepisów?

§97.3 ,,Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, ze podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu."
Jednym z nowych zapisów Ustawy, poprawiającym bezpieczeństwo rowerzystów, jest art. 27.1a - ,,Kierujący pojazdem , który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni ... "
O ile przytoczone przepisy nie kolidują z sobą w sytuacji gdy jedziemy w lewo lub na wprost, to są już sprzeczne ze wskazaniem bezkolizyjności w sytuacji przedstawionej na zdjęciu, z zastosowanym sygnalizatorem wskazującym jednocześnie dozwolony kierunek jazdyna wprost i w prawo ,

gdyż zgodnie z zapisem art.27.1a  skręcając ( w tym przypadku w prawo), kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie na wprost po tej jezdni.
Jak widać pomimo wskazania w §97.3, że jadąc zgodnie z wyświetlanym kierunkiem sygnalizatora S-3 nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu, tak nie jest, gdyż w tym jednym przypadku możliwość kolizji istnieje.

Dlaczego tak jest?

Ostatnimi czasy pojawiaja się nowe zapisy w Ustawie o ruchu drogowym, za którymi nie zawsze nadąża Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. A dlaczego nie nadąża? Zapewne na te pytanie zna odpowiedź ktoś z Ministerstwa Infrastruktury. Jednak ja upatruję tu rolę zarządcy drogi, który powinien problem kolizji przepisów dostrzegać i decydować się na zastosowanie sygnalizatora S-3 z jednoczesnym kierunkiem jazdy na wprost i w prawo w sytuacji, gdy w pasie drogowym wzdłuż jezdni, na której zastosowano omawiany sygnalizator, istnieje droga dla rowerów lub wydzielony pas dla rowerów z zastosowaną sygnalizacja S-6 (sygnalizator dla rowerzystów). W przedstawionym przypadku zarządca drogi, niestety, naraża na niebezpieczeństwo uczestników ruchu. 

 

 


 

Może zainteresuje Cię również

Manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu - na krótko czy szeroko?

Manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu - na krótko czy szeroko?

2026/02/06

Jak zgodnie z przepisami wykonać manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu żeby zdać egzamin na prawo jazdy?

 Pachołek na środku skrzyżowania

Pachołek na środku skrzyżowania

2026/02/05

Czy mini wysepkę, pachołek umiejscowiony na środku skrzyżowania, wykonując skręt w lewo, można omijać lewą stroną?

 Przejazd przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Przejazd przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym

2026/02/04

Jak bezpiecznie przejechać przez rondo aby zdać egzamin na prawo jazdy,

Kiedy egzamin jest zdany a kiedy niezdany ?

Kiedy egzamin jest zdany a kiedy niezdany ?

2026/02/01

Jakie są zadania egzaminacyjne i kryteria ich oceny ?

Kierowcy czy piesi - kto jest winny tragicznych kolizji na przejściach dla pieszych?

Kierowcy czy piesi - kto jest winny tragicznych kolizji na przejściach dla pieszych?

2025/12/28

Jaka jest przyczyna potąceń pieszych na przejściach dla pieszych ?

Prawo jazdy kat B dla 17-latków

Prawo jazdy kat B dla 17-latków

2025/11/25

Kierowanie pojazdem przez 17- latków ale pod warunkiem...